Quantcast
Channel: Sieci Bezprzewodowe WiFi » Konfiguracja sieci w praktyce
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7

Mosty bezprzewodowe

$
0
0

Witam wszystkich!
Ostatnio, zarówno na forum jak i poprzez GG, wiele osób pytało o sposoby rozbudowy sieci. W związku z tym chciałbym przedstawić jeden z takich sposobów określany mianem mostu bezprzewodowego. Co to jest ? Termin ten oznacza łączenie dwóch przewodowych sieci za pośrednictwem łącza bezprzewodowego. Firmy działające na rynku bezprzewodowych urządzeń sieciowych spowodowały tu wiele bałaganu, więc zagadnienie to stało się bardzo zagmatwane.

Postaram się przybliżyć tryby pracy sieciowych urządzeń bezprzewodowych służących do budowy takich mostów i zaproponować kilka urządzeń. A zatem zapraszam do lektury.

AP Client

Rys.1 Tryb AP Client

 

Jak to działa ???


Jeśli Acces Point/router przestawimy w tryb AP Client, wówczas urządzenie będzie pracowało tak jak byłaby to karta radiowa umieszczona w Naszym komputerze. Zatem: pierwsze urządzenie po routerze ustawiamy w trybie Acces Point-po to by sygnał z routera został przekazany dalej. Z kolei kolejne AP-eki ustawiamy w trybie AP Client by odbierały sygnał (zupełnie jak "radiówka" w komputerze), i za pomocą switch-a/hub-a przewodem dostarczały go innym komputerom w sieci.

Point to point

Kolejnym trybem pracy jest : Point-to-point

Rys.2 Tryb Point to point (nazywany również bridge stąd taka nazwa na rysunku)

 

Jak to działa ???


Jest to jeden z najprostszych sposobów na połączenie dwóch sieci. Najczęściej polega to na wpisaniu w urządzeniach znajdujących się po przeciwnych stronach mostu adresów MAC.
Urządzenia obsługujące ten tryb łączą się ze sobą nawzajem. W odróżnieniu od trybu AP Client urządzenia łączą się wyłącznie ze sobą i nie obsługują (czytaj : nie pozwalają na przyłączenie się) innych urządzeń takich jak komputery z kartami wifi, czy AP-y.
Należy zwrócić uwagę, aby pomimo tego, że adresy przydziela serwer DHCP w routerze, ustawić statyczne IP każdemu z urządzeń pracujących w trybie Point-to-Point. Dzięki temu ułatwimy sobie rozwiązanie problemów z siecią jeśli takowe wystąpią.

    Czego możemy użyć :
  • Możemy użyć tego samego sprzętu , który przedstawiony został dla trybu AP Client

Point to multipoint

Rys.3 Tryb Point to multipoint

 

Jak to działa ???


Sygnał z routera rozsyłany jest przez AP pracujący w trybie Point-to-Multipoint (punkt do wielu punktów) do innych AP-eków pracujących w trybie Point-to-Point (punkt do punktu). Te z kolei za pomocą switch-a/huba przesyłają go do reszty komputerów połączonych przewodowo.Taka konfiguracja urządzeń powoduje, że z "nadrzędnym" AP mogą łączyć się tylko inne AP (obsługujące oczywiście tryb point-to-point), natomiast nie mogą łączyć się notebooki i inne urządzenia wyposażone w karty radiowe. Tak jak poprzednio zaleca się ustawienie wszystkim AP-ekom statycznych adresów IP.

    Czego możemy użyć :
  • Tak jak poprzednio wykorzystujemy sprzęt przedstawiony dla trybu AP Client

Wireless Ethernet Bridge

Urządzenia klasy WEB nie mogą pracować jako punkty dostępowe ! Znaczy to, że nie można ustawić ich w trybie, w którym pracujący w trybie z infrastrukturą klienci bezprzewodowi będą mogli się z nimi stowarzyszyć lub połączyć.
Urządzenia WEB nie wykorzystują specjalnego trybu mostkowania do tworzenia mostów typu punkt-punkt lub punkt-do-wielu punktów, lecz tryb bezpośredni (Ad Hoc).

Rys.4 Tryb Wireless Ethernet Bridge (WEB)

 

Jak to działa ???


Urządzenia klasy WEB nie mogą pracować jako punkty dostępowe ! Znaczy to, że nie można ustawić ich w trybie, w którym pracujący w trybie z infrastrukturą klienci bezprzewodowi będą mogli się z nimi stowarzyszyć lub połączyć.
Urządzenia WEB nie wykorzystują specjalnego trybu mostkowania do tworzenia mostów typu punkt-punkt lub punkt-do-wielu punktów, lecz tryb bezpośredni (Ad Hoc).
Sygnał z routera rozsyłany jest przez urządzenie pracujące w trybie WEB. Dzięki temu kolejne urządzenia pracujące również w tym trybie przekazują sygnał przewodowo za pomocą switcha lub umożliwiają dołączenie się innych urządzeń wyposażonych w interfejs WLAN w trybie Ad Hoc.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek odnośnie budowy mostów bezprzewodowych :

!!!

 

    1. Chociaż producenci dokonali raczej standaryzacji nomenklatury wykorzystywanej do opisu działania urządzeń AP/Bridge, to możecie spotkać się z urządzeniem, którego producent używa innych terminów
    2. Jeżeli wykorzystujecie funkcje mostu urządzeń AP/ Bridge, to najlepiej korzystać z tego samego rodzaju urządzeń po obu końcach mostu. Chociaż możecie szczęśliwie uruchomić poprawnie działający, bezprzewodowy most zbudowany w oparciu o urządzenia różnych producentów, to kontaktując się z linią obsługi klienta nie uzyskacie od producenta jakiejkolwiek pomocy, ponieważ większość firm pozwala na wykorzystanie funkcji mostu tylko w wypadku wykorzystywania swoich urządzeń po obu jego końcach.
    3. Jeżeli nie ma innych wskazań, to powinniście tak skonfigurować każde urządzenie pełniące funkcje mostu, aby miały one ten sam identyfikator SSID (lub ESSID), pracowały na tym samym kanale (jeżeli jest opcja wyboru kanału) oraz pracowały w tym samym trybie szyfrowania WEP (oraz korzystały z tego samego klucza WEP, jeżeli w ogóle istnieje możliwość szyfrowania WEP).

Wskazówki zostały zaczerpnięte z portalu: tomshardware.pl

Tym sposobem dobiegliśmy prawie do końca jeśli chodzi o mosty bezprzewodowe. Dlaczego prawie ? Istnieje bowiem, jeszcze jeden tryb w jakim mogą pracować bezprzewodowe urządzenia sieciowe – postaram się uzupełnić o niego artykuł w najbliższym czasie.
Jak zwykle zapraszam do komentowania – wszystkie sugestie mile widziane – jeśli uważacie, że coś jest nie tak to piszcie. W miarę możliwości poprawki zostaną naniesione. (e-mail i gg w dziale Redakcja).

Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym artykule o wariantach dostępu do internetu.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 7

Latest Images